Muzeu Fotbal vest

Stiri Liga I

Dupa sapte succese consecutive,
Viitorul a fost stopata la Giurgiu!

Antepenultima etapa a sezonului regular a fost una a gruparilor ilfovene, FC Voluntari si Concordia Chiajna obtinand victorii.

ASA, fara gol marcat in acest an!

Unul dintre marii solisti ai rundei a fost jocul din Gruia, mai nimeni indoindu-se de o victorie a clujenilor in fata targ-muresenilor.

Cu toate acestea, la pauza a fost 0-0. Ce-i drept, elevii lui Miriuta ar fi trebuit sa beneficieze de un penalti in minutul 11, dar arbitrul George Radulescu a trecut cu vederea un fault clar comis asupra lui Omrani.

Surprinzator, in startul mitanului doi, prima ocazie, una uriasa, a fost a targ-muresenilor, Batfoi, transferat de la CS Balotesti, trimitand alaturi, de la cinci metri, din postura de singur cu portarul Minca!

Apoi, clujenii s-au pus pe treaba si au marcat de doua ori, CFR adunand sapte puncte in 2017!

Pentru ASA a fost a treia infrangere consecutiva in deplasare, iar in acest an, sub bagheta lui Ilie Stan, targ-muresenii au acumulat doar un punct, fara sa marcheze vreun gol!

In pofida acestui fapt, conducerea clubului a anuntat ca ii da credit in continuare lui Stan!

Mediesenii nu se simt bine in Ilfov...

Gaz Metan a promovat in vara trecuta in Liga I. Conducerea, dorind sa-i mobilizeze pe jucatori si temandu-se de o posibila intoarcere in Liga a II-a, se zice ca le-a promis elevilor lui Cristi Pustai 50.000 de euro de caciula daca ajung in play-off!

Ardelenii si-au vazut de treaba, au castigat puncte dupa puncte in toamna lui 2016, trezindu-se la un moment dat chiar pe locul doi!

In iarna, aceeasi conducere i-a vandut pe primii marcatori (Llullaku si Axente), iar transferurile au lasat de dorit.

Mai mult, brazilianul Eric, si el om de baza in toamna trecuta, a fost trimis la echipa a doua, motivandu-se kilogramele in plus!

Mediesenii si-au recuperat cele trei puncte la TAS si sau prezentat lamentabil la Voluntari, avand o singura ocazie, spre final, la 0-1, ratata de Buziuc.

A fost primul esec al ardelenilor in deplasare din august incoace, dupa acel 0-1 de la Chiajna, deci tot in Ilfov!

In pofida tuturor acestor neajunsuri, Gaz Metan se afla in continuare pe loc de play-off! Clubul e in insolventa, fara drept de participare in cupele europene, astfel ca o prezenta in primele sase locuri i-ar pune in mare incurcatura pe sefii gruparii lui Pustai. Ardelenii mai au insa doua meciuri grele in sezonul regular, cu Steaua, acasa, si cu CSU Craiova, in deplasare.

De partea cealalta, se pare ca esecul cu 0-5 de la Craiova le-a prins bine celor de la Voluntari, care apoi au facut 2-2 cu Steaua si acum au castigat cu 1-0. O victorie obtinuta fara accidentatul Balan si fara suspendatul Maftei, gratie celei de-a opta reusite in acest campionat a lui Ivanovici, care a sutat in coltul lung, de la 12 metri, dupa o centrare a lui C. Lazar...

Dezamagire mare pentru fanii olteni...

Al treilea gol in acest campionat al lui FILIPE TEIXEIRA a adus alte trei puncte mari Astrei!

Steaua nu mai pierduse o deplasare in fata craiovenilor din septembrie 2002! A fost atunci 1-3 cu Universitatea. Suporterii oltenilor, si cei care o considera pe CSU drept continuatoarea Universitatii, si cei care au o alta parere, au luat cu asalt arena din Severin, strangandu-se in jur de 13.000 de oameni la duelul cu ros-albastrii lui Reghecampf! Oarecum atipic pentru spiritul Baniei, Gigi Multescu a trimis pe gazon un 11 in care si-au gasit loc nu mai putin de sapte stranieri: portarul Calancea, din Moldova si jucatorii de camp Dimitrov, Popov si Zlatinski, toti din Bulgaria, Kelic, din Croatia, Acka, din Coasta de Fildes, si Rocha, din Insulele Capului Verde!

Inceputul a fost promitator pentru alb-albastri, presingul lor remarcabil mentinandu-i mai mereu in preajma portii lui Nita. Dupa zece minute, Ivan i-a luat fata lui Tamas, acesta din urma faultandu-l in careu. Penalti pentru gazde, dar executia lui Zlatinski a fost respinsa de Nita (care a parat o lovitura de la 11 metri in acest an si la Cluj, cu CFR)!

La o faza care nu anunta mare lucru, Acka a respins central un balon, iar Pintilii, din voleu, l-a invins pe Calancea!

Nici zece minute n-au condus stelistii, Tamas a mai comis-o inca o data, faultandu-l in suprafata de pedeapsa pe Bancu. Din nou penalti, dar de data aceasta si „galben" pentru stoperul stelist (oare de ce Ovidiu Hategan n-a luat aceeasi decizie si la faza primului penalti?). A executat acelasi Zlatinski, care n-a mai ratat!

In partea secunda, elevii lui Multescu parca si-au lasat la vestiare toata inspiratia si tot curajul. N-au mai pus presiune in jumatatea de teren adversa, n-au mai fost emotii la buturile Stelei.

Dupa ce lovitura libera batuta de Alibec („uns" capitan, desi de abia a sosit la Steaua!) a fost respinsa de Calancea, goalkeeper-ul in cauza a scapat printre picioare sutul lui Enache, stabilindu-se acelasi scor ca si in tur!

Dupa ce in precedentele patru deplasari, ros-albastrii au luat doar un punct, acum au obtinut o mare victorie. Iar oltenii, dupa ce vorbeau chiar de titlu, au acum emotii cu accederea in play-off, mai avand de jucat in sezonul regular cu Dinamo (in deplasare) si cu Gaz Metan (acasa)!

A doua victorie consecutiva pentru Alexa!

Daca sambata s-au vandut 13.000 de bilete la meciul CSU Craiova - Steaua, la mai putin de 24 de ore s-a jucat din nou la Severin, insa la Pandurii - Concordia au fost doar 19 platitori!

E clar ca este vorba de doua echipe neinteresante. Cu toate acestea, va vine sa credeti sau nu, Concordia Chiajna a ajuns sa dispute partida cu numarul 200 in Liga I!

Acest meci jubiliar a fost cu noroc pentru ilfoveni, care s-au impus gratie unul lob frumos, din afara careului mare, al lui Raul Costin!

La inceputul reprizei secunde, Herea (ex-Pandurii) si-a crutat fosta echipa, fiind blocat de portarul Stanca, din postura de unu la unu cu acesta!

Gorjenii au macinat in gol, creand putine emotii la buturile lui Balgradean, adunand doar un punct in ultimele sase meciuri!

De partea cealalta, Concordia a facut sapte puncte in trei partide cu Alexa la carma! Aceasta a fost a treia victorie externa a ilfovenilor in acest campionat, toate cu 1-0! De altfel, cei din Chiajna au marcat o singura data mai mult de un gol pe meci, in runda trecuta, impotriva lui Dinamo!!

Astra, pe locul doi in clasamentul returului!

Astra - Viitorul a fost un meci asteptat cu interes. Constantenii s-au impus in tur cu 1-0 (gol R. Marin, in minutul 58) si aveau sapte victorii consecutive, ultimul esec datand din etapa a 15-a, 0-2 cu Steaua.

La numai trei zile dupa duelul cu Genk, din Europa League, giurgiuvenii au disputat un nou joc foarte important, avand nevoie de victorie in cursa pentru accederea in play-off.

Formatia lui Sumudica a controlat partida si a marcat, culmea, tot in minutul 58, Teixeira reluand sub bara de la trei metri cornerul executat perfect de Budescu, care a implinit 28 de ani chiar in ziua jocului!

Viitorul a inceput sa mai joace ceva doar de prin minutul 60. Pana in final, s-au mai consemnat doua ocazii notabile. Mai intai, Budescu a ratat singur cu portarul Ramniceanu, apoi Silviu Lung a respins in corner lovitura libera executata bine de Coman.

A fost al cincilea succes consecutiv pentru Astra (toate la limita!), care se afla pe locul doi in ierarhia returului, chiar daca are un meci mai putin, restanta cu Poli Iasi.