Stiri

Muzeu Fotbal vest

Stiri Liga I

Doar Sepsi si Concordia s-au impus pe teren propriu!

Pana in momentul inchiderii editiei, runda a 4-a a Ligii I pare una dominata de oaspeti. Interesant e ca, daca tinem cont de programarea etapei, nicio formatie vizitatoare nu reusise sa castige in primele doua zile. In schimb, duminica, atunci cand a fost programat grosul rundei, oaspetii s-au impus fara exceptie!

Anihilare reciproca intre doua dintre fruntase

Aflate inaintea rundei in plutonul formatiilor cu cate cinci puncte acumulate in primele 270 de minute ale sezonului, FC Botosani si Astra au oferit o partida fara un ritm iesit din comun. Practic, fotbal s-a jucat, in adevaratul sens al cuvantului, doar in prima repriza, atunci cand s-au si marcat cele doua goluri.

Spre bucuria celor peste 4.000 de spectatori prezenti in tribune, Ongenda a deschis scorul in minutul 10, cu un sut fara preluare, de la 22 de metri, in dreapta portarului Lazar. Fancezul si-a trecut in cont primul gol in campionatul Romaniei si se inscrie pe lista stranierilor interesanti importati in aceasta vara in Liga I.

Oaspetii au reusit egalarea cu cinci minute inaintea pauzei, dupa o gafa a portarului Eduard Pap. Fostul polist nu a comunicat cu fundasul central Miron, ambii au atacat un balon aruncat in careu, iar acesta a ricosat la Bajan, care a inscris cu capul.

Repriza a doua a fost mult mai terna, insa nu si lipsita de evenimente. In minutul 82, fundasul dreapta al gazdelor, Dumitras, a vazut direct cartonasul rosu, dupa o intrare dura, cu crampoanele direct pe gamba lui Radunovic.

In cele din urma, punctele au ramas impartite, iar cele doua combatante se pot macar consola cu gandul ca si-au prelungit seria de invincibilitate din acest inceput de sezon.

Chiajna a spart gheata!

Cu un singur punct acumulat in primele trei etape, trupa lui Ionut Badea era obligata sa se impuna in confruntarea de pe teren propriu cu AFC Hermannstadt. Si a reusit in cele din urma acest lucru, chiar mai clar decat o arata rezultatul final.

Scorul a fost deschis in minutul 37 de Paul Batin, dintr-un penalti dictat la interventia imprudenta a lui Ionut Stoica asupra lui Gradinaru. Sibienii au replicat abia dupa pauza, printr-o lovitura de cap ratata a lui Nkololo, din cativa metri.

Pe de alta parte, Concordia a irosit cateva sanse imense de desprindere, prin Batin (62), Gradinaru (72) si Antonov (76). Sibienii au raspuns prin sutul lui Tatar (77), de la 20 de metri, pe directia lui Caparco, si mai ales prin reluarea din trei metri a lui Stefan Blanaru, care a trimis cu capul peste transversala.

Ilfovenii si-au asigurat linistea in minutul 88, atunci cand Bawab a intreprins o actiune personala finalizata cu un sut de la marginea careului, Cabuz a respins in fata, iar Panait a profitat si i-a „suflat" balonul, impingandu-l in poarta.

Sibienii pregatiti de Alexandru Pelici au inregistrat a doua infrangere stagionala, dupa ce in urma cu doua saptamani cedasera cu acelasi scor la Botosani. De partea cealalta, Chiajna a revenit pe linia de plutire, dupa obisnuitul start modest de sezon. In ultimele cinci editii, gruparea ilfoveana a reusit o singura data sa obtina prima victorie mai devreme de etapa a patra, in 2014/2015, cand a trecut cu 2-1 in deplasare de Otelul Galati, in runda a doua.

Sepsi si-a egalat recordul stabilit cu... o alta Poli!

Prestatie entuziasmanta, la lumina reflectoarelor, pentru Sepsi, in fata unei grupari iesene derutate, care a continuat si la Sfantu Gheorghe linia catastrofala inceputa cu o saptamana in urma, in meciul cu FCSB.

Sepsi a dominat autoritar intalnirea si a deschis scorul ajutata insa si de sansa, in minutul 30, atunci cand Ousmane Viera a incercat sa centreze de pe dreapta, dar balonul a lovit pieptul lui Andrei Sin, iar apoi a ricosat in poarta, la coltul scurt, derutandu-l pe Cobrea.

Recitalul covasnenilor a continuat in repriza a doua, cand au mai punctat Stefan Velev (56) si tanarul Yasin Hamed (78), introdus la pauza. Scorul putea fi chiar mai mare, ex-polistul Vasvari trecandu-si in cont doua ocazii clare in mitanul secund.

Si daca tot am amintit de ACS Poli, sa consemnam un amanunt interesant de statistica. Sepsi a reusit cea mai clara victorie a sa de la promovarea in Liga I, repetand scorul din 15 mai, atunci cand trecea tot cu 3-0 de actuala divizionara secunda de pe Bega, pregatita la vremea respectiva de Adrian Neaga. Un scor concludent, care le-a permis celor din Sfantu Gheorghe sa motaie, fie si pentru o noapte, in fotoliul de lider!

Pe de alta parte, la Iasi e degringolada totala. Trupa lui Flavius Stoican a incasat sapte goluri in ultimele 180 de minute petrecute pe teren, in medie un gol la aproximativ 25 de minute!

Craiova - prima victorie, Dunarea - primul esec!

Un meci cu un ritm destul de bun la Calarasi, asta in ciuda orei improprii pentru fotbal la care a fost programat, 15.30, cand la umbra se inregistrau peste 33 de grade! De altfel, centralul Ovidiu Hategan a acordat jucatorilor cate doua pauze de hidratare pe repriza.

In primul mitan s-a jucat pe contre, ambele combatante irosind situatii clare de a marca. Gazdele au trecut pe langa deschiderea scorului in minutul 20, atunci cand Mendy l-a luat la tinta pe Pigliacelli din situatie unu contra unu. De partea cealalta, oltenii au izbit transversala in minutul 34, prin Burlacu. Craiovenii au deschis scorul in minutul 45, prin elvetianul Matteo Fedele, care la meciul de debut in Liga I l-a invins pe Straton cu un sut de la pe peste 30 de metri.

Trupa lui Devis Mangia si-a dublat avantajul imediat dupa pauza, atunci cand Cicaldau a obtinut o lovitura de pedeapsa, iar Mitrita a transformat-o. Gazdele au reintrat in joc in minutul 63, atunci cand fostul ripensist Ndiaye Mediop a marcat primul sau gol in Liga I, cu o reluare din unghi inchis.

Calarasenii n-au mai avut insa inspiratia de a gasi si golul egalizator, iar Mitrita a securizat cele trei puncte pentru Craiova, in minutul 83, dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

Trupa lui Dan Alexa, neinvinsa in primele trei runde, a simtit pentru prima oara gustul esecului. De partea cealalta, tot o premiera si pentru craioveni, care au spart in sfarsit gheata, obtinand prima victorie din meciurile oficiale ale actualei stagiuni.

Campioana s-a chinuit pe terenul ultimei clasate

Asa cum era de asteptat, CFR Cluj a obtinut prima sa victorie externa din acest sezon, pe terenul „lanternei rosii", FC Voluntari. Misiunea elevilor lui Toni Conceicao n-a fost insa facila, mai ales ca primii care au marcat pe stadionul „Anghel Iordanescu" au fost amfitrionii.

In minutul 12, Laindouni a transformat o lovitura de pedeapsa, dictata dupa intrarea imprudenta a maghiarului Lang asupra capitanului ilfovenilor, Balan.

CFR a incercat sa dea o replica rapida, iar Djokovic a nimerit bara, in minutul 14, cu un sut din afara careului. Dupa o noua ocazie importanta a clujenilor, irosita de Omrani, egalitatea a fost restabilita pe tabela in minutul 34, atunci cand Ionita l-a fentat pe Zgrablic din preluare si a tasnit spre poarta, executandu-l pe Draghia.

In repriza a doua, CFR-ul a macinat in gol in jumatatea Voluntariului, insa golul intarzia sa vina. De altfel, pret de mai bine de o jumatate de ora s-a consemnat o singura ocazie importanta, in minutul 65, cand Camora a trimis un balon in fata portii, insa niciunul dintre jucatorii feroviarilor nu a reusit sa o impinga in plasa.

Salvarea a venit in minutul 84, prin aradeanul George Tucudean, care a fructificat o pasa a lui Omrani cu un sut la coltul lung, din lateral dreapta.

Antonio Conceicao bifeaza al doilea succes consecutiv in campionat pe banca CFR-ului, in vreme ce Voluntariul lui Daniel Oprita ramane, pret de inca o saptamana cel putin, pe ultima pozitie a ierarhiei.

FCSB n-a patit ca Dinamo la Medias!

Daca la inceputul saptamanii trecute, Gaz Metan o ingenunchea pe Dinamo si devenea liderul surprinzator al campionatului dupa primele trei runde, FCSB si-a facut temele si nu s-a lasat pacalita de gruparea lui Mihai Teja.

Si totusi, prima repriza a apartinut in totalitate mediesenilor. Bucurestenii au avut o singura ocazie notabila, prin nou-venitul Rusescu (3), printr-un sut peste poarta din pozitie ideala. Mediasul a avut ocaziile mai clare, iar in minutul 30, Chamed a executat periculos o lovitura libera, iar Balgradean a respins peste poarta. La cornerul rezultat, Fofana a deschis scorul, dupa un sut deviat de Junior Morais. Pana la pauza, Gaz Metan
si-a mai trecut in cont o bara, prin Fortes, in minutul 43.

Mitanul secund a fost insa controlat in totalitate de bucuresteni. Egalarea a venit in minutul 49, atunci cand Morutan a marcat din interiorul careului, dupa ce a fost excelent servit de Ovidiu Popescu. Mediesenii au fost aproape de autogol prin Diallo, in minutul 62, atunci cand stoperul francez a incercat sa respinga, iar mingea a lovit bara propriei porti!

Un minut mai tarziu, FCSB a preluat conducerea, prin Gnohere, care a inscris cu capul din centrarea lui Florinel Coman. Rolurile s-au inversat in minutul 83, atunci cand francezul a trecut in rol de servant, iar Coman a finalizat elegant, si cu ajutorul barei, pentru 3-1.

Cu acest succes, FCSB si-a egalat adversara de duminica seara in clasament si se inscrie in plutonul formatiilor cu sapte puncte acumulate, in care se mai regaseste si Sepsi. Pe de alta parte, Gaz Metan n-a mai trecut pe teren propriu de ros-albastri din 10 septembrie 2011, atunci cand invingeau cu 3-0 gruparea din capitala, condusa la acea vreme de israelianul Ronny Levy.